» جستجو در سايت :     اخبار سايت     محصولات     مقالات
  • روش استفاده از سايت
  • قوانين استفاده از سايت
  • عضويت در سايت
  •   IraqiMarketing.com
      AfghanMarketing.com
      rutrade.com
      parsbazar.com
  • يكشنبه 5 خرداد 1398
  • Sunday 26 May 2019
  • بازاريابي و همکاري
  • فرم درخواست اطلاعات
  • سايتهاي ديگر
  • نقشه سايت
  • بنر هاي تبليغاتي
  • سبد خريد شما
  •     بنر هاي تبليغاتي
     

     
        آخرين محصولات
    » خبرگزاری صدای افغان - آوا
    » polycarbonate sheet
    » فروش انواع چرخ گوشت صنعتی
    » انواع تجهیزات و لوازم ، قطعات و ...
    » ice cream counter
    » درخواست همکاری شرکت روسی تولید ...
    » ملات آماده پارس
    » seafood display counter
    » confectionery display cases
    » زعفران
    » انواع روفرشی
    » اندرونه حلال خوراکی مرغ
    » مرغ منجمد کارتنی 01
    » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
    » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
    » رب صادراتی
    » ایزوگام
    » صنایع اتوماسیون سخنور
    » ارد ستاره
    » اعطاي نمايندگي محصولات لبني
    » فروش سيمان زير قيمت بازار
    » گیلسونایت(قیر طبیعی)Gilsonite , natural ...
    » فروش ماشین آلات صنایع غذایی
    » sunflower oil
    » سنگ یکپارچه
    » نایلون
    » Titanium and Titanium alloy Bar
    » فولاد
    » انواع لوله های مانیسمان و انواع ...
    » اعلام مشخصات و قیمت آرد گندم
    » برق اضطراری Ups
    » آب معدنی
    » تندیس تبلیغاتی
    » اعلام مشخصات و قیمت گازوئيل
    » اعلام مشخصات و قیمت سيمان
    » اعلام مشخصات و قیمت گندم
    » اعلام مشخصات و قیمت آرد
    » انواع ماشين آلات صنعتي
    » شركت فني مهندسي (توان طرح شمال)
    » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
    » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
    » لوله پلی اتیلن واتصالات pvc
    » Domestic refrigerator and freezer
    » tractor
    » آرد و گندم از هر کلاس
    » درخت خرما
    » ES 890
    » ES30AB
    » ES30A
    » ES30
    » esf23
    » esf22
    » ES23AB
    » ES23A
    » ES23
    » ES41AB
    » Es41B
    » 1
    » ES 555
    » ES 777
    » ES 666
    » ES 420
    » ES 445
    » ES 440
    » ES 410
    آمار سايت
  • تعداد محصولات : 330 محصول
  • تعداد اعضاء : 537 عضو
  • تعداد مقالات : 42 مقاله
  •     آمار بازديد ها
      بازديد کل : 622516 نفر
      بازديد امروز : 55 نفر

      بازديد ديروز : 142 نفر

      آنلاين : 7 نفر

    آشنايي با جغرافياي كشور افغانستان    جغرافياي افغانستان
    الف ) موقعيت جغرافيايي:
    افغانستان با بيش از ۶۵۰ هزار كيلومتر وسعت (محصور در خشكي) در جنوب آسيا قرار دارد
    و جز كشورهاي خاورميانه بزرگ  محسوب مي گردد.
    كشورهاي هم مرز با افغانستان :
    پاكستان (۲۴۳۰ كيلومتر) تاجيكستان (۱۲۰۶) ايران (۹۴۵) تركمنستان (۷۴۴) ازبكستان (۱۳۷) چين (۷۶)
    جمعيت (۳) :بيش از ۲۸ ميليون نفر كه۴۶ درصد را مردان و ۵۴ درصد را زنان تشكيل مي دهند و از اين تعداد ۴۲ در صد افراد زير ۱۴ سال و ۰۱/۵۵ درصد افراد بين ۱۵ تا ۶۴ سال مي باشند.
    دسترسي به خدمات پزشكي: يك پزشك براي هر ۵۰۰۰۰ نفر افغاني
    احتمال مرگ كودكان : ۱۴۶ كودك از ۱۰۰۰ كودك افغاني (۴)
    مليت : افغان
    قوميتها و نژادها : پشتو ، تاجيك، هزاره ، ازبك و …
    پايتخت : شهر كابل با جمعيت بيش از دو ميليون نفر
    روز ملي : ۱۹ آگوست ۱۹۱۹و ۸ ثور ۱۳۷۱
    تاريخ عضويت در سازمان ملل : ۱۹۴۶
    نوع حكومت : رياست جمهوري و به رياست آقاي كرزي منتخب ملت اداره مي شود.
    واحد پول : افغاني (AFA) و هر صد هزار افغاني معادل يك لك مي باشد.
    نوع تبادل از : ۱ افغاني = ۱۷۰ ريال (۲۰۰۴) ۵۰ افغاني = ۱ $‌ (۲۰۰۶)
    سال مالي : اول فروردين هر سال خورشيدي (۲۱ مارچ)
    شركاي تجاري : ايران – امارات متحده – هندوستان – آلمان – فرانسه – ايالات متحده امريكا – پاكستان – تركمنستان – ازبكستان
    ب) جغرافياي طبيعي (۵)
    افغانستان سرزميني كوهستاني و محاط بر خشكي است، وبه جز «اردن هاشمي» تنها كشور خاورميانه بزرگ محسوب مي شود كه به «دريا» راه ندارد. اين سرزمين در نيمكره شمالي، نيمكره شرقي و در محدوده آسياي ميانه واقع است. مساحت آن را در منابع مختلف بين ۶۲۰ تا ۷۰۰ هزار كيلومتر مربع ذكر كرده اند، اما مطابق آمار هاي رسمي ۲۲۵، ۶۵۲ كيلومتر مربع مساحت داشته و چهلمين كشور جهان به شمار مي آيد.
    طول مرزهاي افغانستان حدود ۵۸۰۰ كيلومتر مي باشد كه شامل ۲۳۸۴ كيلومتر در شمال با جمهوري هاي تاجيكستان،‌ازبكستان و تركمنستان، ۲۲۴۰ كيلومتر از مشرق و جنوب با جمهوري اسلامي پاكستان،‌۷۳ تا ۹۳ كيلومتر مربع از سمت شمال شرقي از طريق تنگه واخان با ايالت مسلمان نشين سين كيانگ (تركمنستان) جمهوري خلق چين و ۸۵۵ تا ۹۳۰ كيلومتر در مغرب با جمهوري اسلامي ايران (كه ۶۱۹ كيلومتر آن با استان خراسان مي باشد) بيشترين فاصله شرق تا غرب افغانستان ۱۲۴۰ كيلومتر، و شمال تا جنوب آن ۸۵۵ كيلومتر است و حداقل فاصله آن با آبهاي آزاد جهان ۵۰۰ كيلومتر است.
    قسمت هاي وسيعي از خاك افغانستان را عمدتا در شمال و شرق كشور، كوهها و سنگلاخ ها پوشانده است كوههاي هندوكش به طول ۶۰۰ و عرض ۱۰۰ كيلومتر از سمت شمال شرقي به طرف غرب و جنوب غربي كشيده شده و تقريبا از ميانه كشور مي گذرد. اين كوهها بيش از نيمي از سرزمين افغانستان را فرا گرفته، و براي شهرهاي «كابل»، «قندهار» و «هرات» ارزش استراتژيكي مهمي ايجاد كرده است. كوههاي قدر به طرف مغرب امتداد مي يابند، از ارتفاع آن كاسته مي شود و در نزديكي مرزهاي ايران تبديل به كوهها و تپه هاي كم ارتفاع مي گردند. در ارتفاعات هندوكش همواره برف وجود دارد. حتي در تابستان ها نيز قله ها و يخچال ها پر برف است در ميان ارتفاعات هندوكش دره هاي عميق و خوش و آب و هوا و حاصلخيزي وجود دارد كه محيط مساعدي براي پرورش دام و توليد ميوه است. افغانستان سرزمين افراط و تفريط است كوهها سر به فلك كشيده و دره ها عميق باران هاي بهاري و تابستان هاي خشك،‌زمستان هاي بسيار سرد و تابستان هاي گرم، ارتفاعات پوشيده از برف در طول سال و سرزمين هاي پست و خشك و سوزان. اين افراط و تفريط در زندگي اجتماعي نيز وجود دارد. سرزمين افغانستان در طول تاريخ گلوگاه تهاجم به هند بوده است؛‌ جنگجويان بسياري چون «اسكندر مقدوني»، «محمود غزنوي» ، «تيمور گوركاني»، «نادر شاه افشار»، از پيچ و خم كوهها و دره هاي اين كشور خود را به هندوستان رسانده اند. علاوه بر اين تا قبل از كشف راههاي آبي در قرون جديد و سپس توسعه راههاي هوايي، خط مسير بازرگاني شرق و غرب،‌از دشت شمالي آن عبور مي كرد. محل عبور كاروانهاي جاده ابريشم از اين سرزمين بوده كه عموما ازطريق قندهار به  هند و از طريق بلخ به چين مي رفت پس از كشف راههاي آبي و سپس توسعه راههاي هوايي، افغانستان مانند ساير سرزمين هاي آسياي مركزي، تبديل به منطقه اي بن بست شد و گذر هيچ بيگانه اي به آنجا نيفتاد. همچنين ارتفاعات افغانستان سپر استراتژيكي مستحكمي بين آسياي شمالي و آسياي جنوبي است.
    مهمترين عوارض طبيعي افغانستان عبارتند از :
    الف ) كوهها و كوهستان ها :
    مهم ترين ارتفاعات كشور از اين قرار است :
    ۱- هندوكش (۶۲۹۸ متر) ۲- پامير كوچك ، (۶۲۸۱ متر دروخان) ۳- بدخشان (۵۳۵۵ متر) ۴- بابا (۵۴۱۳ متر، باميان) ۵۰ سفيد خراس ۶- ترغان (۳۹۸۲ متر) ۷- سفيد كوه ( ۴۷۵۵ متر، سكرم) ۸- نورستان ۹- شاه مقصود (۲۷۷۳ متر) ۱۰- مزار (۳۷۸۷ متر) ۱۱- هزار جات (۴۱۰۱ متر، تهران) ۱۲- بندبيان ۱۳- چلبدالان ۱۴- سياه كوه ۱۵- بالا كوه (۳۸۷۲ متر) ۱۹- دو شاخ (۲۱۱۰ متر) ۲۰ ياه بند (۲۵۶۰ متر) ۲۱- چاغي
    ب ) رودها
    رودهاي افغانستان (كه به آن دريا مي گويند)، از كوههاي مركزي و مناطق شرقي كشور سرچشمه گرفته،‌به سمت غرب و جنوب جريان مي يابد. به دليل ارتفاع زياد كوهها و كاهش نسبتا سريع ارتفاع كوهها، سرعت آب ها بسيار زياد است و به همين جهت براي توليد انرژي برق مناسب است.
    مهمترين رودهاي كشور عبارتند از :
    ۱-آمودريا (جيحون) از كوههاي پامير سرچشمه گرفته و حدود ۱۱۲۶ كيلومتر از آن در قسمت مرزهاي شمالي كشور با تاجيكستان، ازبكستان و تركمنستان مي باشد و قسمت هايي از آن قابل كشتيراني است در سواحل آن رودخانه شيرخان بندر و بندر حيرتان قرار گرفته كه كالاهاي صادراتي يا وارداتي افغانستان به ممالك آسياي ميانه از اين طريق مبادله مي شود. جيحون داراي آبشارهاي متعدد است و براي توليد نيروهاي هيدروليك قابل استفاده است. ۲- هيرمند (هلمند): از كوههاي يغمان در غرب كابل سرچشمه گرفته و ۱۴۰۰ كيلومتر طول دارد و در جنوب غرب افغانستان قسمت كمي از مرز مشترك ايران و افغانستان را تشكيل مي دهد و مهمترين منبع تامين آب درياچه هاي سيستان و بلوچستان و اراضي زراعي شمالي آن است. ۳- هريرود – از كوه بابا در مركز افغانستان سرچشمه گرفته،‌از هرات مي گذرد و در شمال غربي كشور اندكي از مرز مشترك ايران و افغانستان را تشكيل داده سرانجام در ريگزارهاي تركمنستان فرو مي رود. ۱۲۳۰ كيلومتر طول داشته و داراي آبشارهاي متعدد است و براي توليد نيروي برق مناسب است. ۴- كابل رود : از كوههاي شرقي سرچشمه گرفته از وسط دو شهر مهم «كابل» و «جلال آباد» عبور كرده وارد خاك پاكستان مي شود و به رود «سند» مي ريزد. ۵- درياي پامير. ۶- كوكچه ۷- فرخار ۸- درياي كندوز ۹- درياي خلم ۱۰- بلخ ۱۱- درياي بند امير ۱۲- درياي پنج ۱۳- درياي كند ۱۴- درياي غربي ۱۵- رود لوره ۱۶- ترناك رود ۱۷- درياي ارغنداب ۱۸- خاش رود ۱۹- فراه رود ۲۰- نيزگان ۲۱- تكاب استادن ۲۲- شيرين تكاب ۲۳- درياي مرغاب ۲۴- درياي اولنگ ۲۵- رودگز
    ج ) درياچه ها :‌
    درياچه هايي بسيار كوچك، به نام هاي «آب ايستاده مقار» «بند كجكي»، «بندعنداب»، «دق پتركان»، (در مرز ايران) ، «هامون پورك» و «دشتنمدي» دارد.
    د ) دشت ها :
    كه عموما در شمال و شرق هستند. از جمله : ۱- دشت برنگ ۲- دپشت رود ۳- گرمسير ۴- ريگستان ۵- سياه سنگ ۶- دشت مرغو (مارگو) ۷- دشت خلش ۸- دشت همدم آب ۹- هجده نهر ۱۰- دشت نمدي
    ه ) آب و هوا :
    طبيعت افغانستان به خاطر ارتفاعات سر به فلك كشيده و رودخانه هايي كه از آن سرچشمه مي گيرد، زيباست و تنوع آب و هوا در آن مشهود است. زمستانهايش بسيار سرد (تا ۴۰ درجه زير صفر) مي باشد آب و هوا از يك استان به استان ديگر و از يك شهر به شهر ديگر تفاوت دارد بارندگي نيز در نقاط مختلف متفاوت مي باشد و بين ۱۰۰ تا ۴۰۰ ميلي متر در نوسان است. اين مقدار در مناطق شرقي بين ۲۵۰ تا ۴۰۰ و در مناطق غربي و جنوب غربي بين ۱۰۰ تا ۱۵۰ ميلي متر است در مناطق مركزي به علت وجود ارتفاعات و بارندگي بيشتر، هوا از نواحي ديگر سردتر است،‌ولي در مناطق جنوبي و غربي به علت كمي بارندگي هوا گرمتر بوده داراي تابستان هاي گرم و خشك و زمستان هاي معتدل تر است در مناطق كوهستاني به علت برف و يخبندان ارتباط روستائيان و قبايل نيمي از سال با يكديگر قطع مي شود و آب و هوا تاثير بسيار در پراكندگي و جدايي جمعيت دارد. منابع آب زير زميني افغانستان نسبتا غني است در شهر كابل آب در عمق ۳-۴ متري زمين قرار دارد؛ وليكن به دلايل فني، كمتر از آب زيرزميني استفاده شده و عموما مردم در اكثر نقاط افغانستان با مشكل كمبود آب (آشاميدني – كشاورزي) روبرو هستند و تنها ۲۲% به آبهاي سالم مصرفي دسترسي دارند (۳۹% شهرها، ۱۸% روستاها)
    پ) جغرافياي انساني
    جمهوري اسلامي  افغانستان  در سال ۱۹۹۷ در حدود ۲۸ ميليون نفر جمعيت داشته است، و از اين نظر چهل و هفتمين كشور جهان محسوب مي گردد. پيش بيني مي گردد با بازگشت مهاجران افغاني از آسيا (به خصوص پاكستان،‌ايران و امارات) و اروپا (به ويژه آلمان، فرانسه) و آمريكا و استراليا، جمعيت كشور در سال ۲۰۰۴ به حدود ۲۸ ميليون نفر بالغ گرديد. رشد جمعيت %۲/۳ بوده و تراكم جمعيت حدود ۳۱/۹ نفر در هر كيلومتر مربع است. (۶)
    پر جمعيت ترين شهرهاي آن عبارتند از:
    كابل (پايتخت) ۰۰۰/۳۴۰/۲ نفر ، قندهار ۰۰۰/۵۰۰ نفر، هرات (۰۰۰/۱۷۷ نفر) ، مزار شريف ۰۰۰/۱۳۰ نفر، جلال آباد ۰۰۰/۵۸ نفر قندوز ۰۰۰/۵۷ نفر، بغلان ۰۰۰/۴۱  نفر. بقيه شهرها جمعيت اندكي داشته و با چهره سازي روستايي مانند و حتي ظاهر يك شهر را نيز ندارند. ۱۶/۵% در شهر و ۷/‏۷۳ در حدود ۲۰۰۰۰ روستا ساكن هستند و ۸/۶% بقيه نيز زندگي عشايري (چادر نشين) دارند؛ و به دليل اينكه حدود ۱۷ ميليون افغاني در خارج از شهرها زندگي مي كنند، اساس جامعه در اين كشور «ده» مي باشد. متوسط طول عمر ۴۳ سال، و اميد به زندگي ۴۱ سال و نرخ مرگ و مير كودكان بين ۱۸۲ تا ۲۰۰ در هر ۱۰۰۰ نفر كودك است.
    به علت نظام قومي و قبيله اي ، شرايط خاص اجتماعي و اقتصادي نبوده جاده هاي مناسب براي رفت و آمد (به حدي كه اكثر جاده هاي روستايي و يك سوم راههاي بين شهري در زمستان مسدود مي گردد)، نبود وسايل حمل و نقل و مشكل بودن زندگي در شهرها، به علت فقدان كار و درآمد، و عدم پذيرش افراد قابل ديگر در ميان قبيله جديد، مهاجرت و رفت و آمد در كشور محدود است و بيش ۸۰% جمعيت معمولا در همان جايي به سر مي برند كه متولد گرديده و حداكثر از محدوده جغرافيايي قبيله، چند كيلومتر اين طرف و آن طرف مي روند. بر اثر وقوع جنگ داخلي در كشور پس از سال ۱۹۸۰ م حدود ۶ ميليون نفر از اهالي كشور، به دو كشور پاكستان وايران حتي اروپا و آمريكا و استراليا مهاجرت كرده اند(۷).
    اديان و مذاهب
    ۹۸% مردم افغانستان مسلمان هستند، كه شامل ۸۰% سني و ۱۸% شيعه (شيعه اثني عشري و اسماعيلي) مي باشند. حدود ۲% هندووسيك و مسيحي و  ۱ خانواده يهودي نيز در اين كشور زندگي مي كنند.
    تنها ۳۸% افغاني ها با سواد هستند كه ۴۷% از مردان و ۱۵% از زنان را در بر مي گيرد (۸) .
    ۳ -۱- ۳  ساختار سياسي افغانستان
    الف ) جغرافياي سياسي افغانستان
    افغانستان در منطقه حساس و استراتژيك «خاورميانه »‌قرار گرفته است. از يك سو به  « شبه قاره هند» و از سوي ديگر به كشورهاي معروف به «آسياي مركزي» و نيز با توجه به هم مرزي با  «جمهوري خلق چين» با «کشور هاي شرق  آسياي » مرتبط است.
    سلسله جبال «هندوكش» كه قسمت وسيعي از خاك كشور را پوشانده، همواره سد محكمي در مقابل مهاجمان از شمال به سمت جنوب و مهاجمان از جنوب به سمت شمال و يا از غرب به شرق و نيز بالعكس.
    افغانستان، در دو قرن گذشته، حائلي ميان امپراتوري هاي «شرق» و «غرب» بوده است. جدايي اين منطقه از ايران و پيدايش كشوري به نام «افغانستان» به همين منظور بود. مقصد آن بود كه ديوار مستحكمي بين مرزهاي استعماري شرق و غرب وجود داشته باشد؛ حتي در منطقه مال غربي آن «تنگه واخان» (خيبر) را ضميمه خاك افغانستان نگاه داشتند تا بين «هند» كه تحت استعمار «انگليس» بود، با آسياي مركزي كه در تصرف روسيه قرار گرفت فاصله و جدايي بيندازد.
    در حال حاضر، به دليل قرار گرفتن در مرز با «آسياي ميانه» و اهميت انتقال منابع زير زميني اين كشورها به دنيا از خاك افغانستان، همجواري با ايران و حالت تخاصم ايالات متحده امريكا با ايران؛ توليد بيش از يك دوم مواد مخدر جهان در آن و سند پيروزي ديپلماسي سياسي و نظامي امريكا و جورج بوش در آغاز قرن بيست و يكم و اراده جهاني براي بازسازي آن، طرف توجه محافل بين المللي و دولت هاي همسايه قرار دارد ؛ ‌اما آرام آرام اين حساسيت ها كاسته شده و تنها نقشي محدود در منطقه به آن واگذار مي گردد.
    تقسيمات كشوري
    جمهوري افغانستان به ۳۴ ولايت (استان) تقسيم مي گردد (۹) :
    ۱.      ارزگان (Uruzgan) به مرکز «ترين کوت»
    ۲.      بادغيس(Badghis) به مرکزيت «قلعه نو»
    ۳.      باميان (Bamian) به مرکزيت «باميان»
    ۴.      بدخشان (Badakhashan)  به مرکزيت »فيض آباد»
    ۵.      بغلان  (Baghlan) به مرکزيت «بغلان »
    ۶.      بلخ (Balkh) به مرکزيت «مزار شريف»
    ۷.      پروان (Paruan) به مرکزيت «چاريکار»
    ۸.      پکتيا (Paktia) به مرکزيت «گرديز»
    ۹.      پکتيکا (PaktiKa) به مرکزيت «شرنه»
    ۱۰.  تخار (Takhar) به مرکزيت «تالقان»
    ۱۱.  جوزجان (Jowzjan)  به مرکزيت «شبرغان»
    ۱۲.  خوست ( khost  ) به مرکزيت  «خوست »
    ۱۳.  زابل (Zabol) به مرکزيت «قلات» (کلات)
    ۱۴.  سمنگان (Samangan) به مرکزيت «آيبک» (سمنگان)
    ۱۵.  سر پل (SARPOOL) به مرکزيت سر پل
    ۱۶.  غزني( Ghazni)به مرکزيت «غزني»
    ۱۷.  غور (Ghowr) به مرکزيت «چخچران»
    ۱۸.  فارياب (Faryab) به مرکزيت «ميمنه»
    ۱۹.  فراه (Farah) به مرکزيت «فراه»
    ۲۰.  قندوز (Qanduz) به مرکزيت «قندوز»
    ۲۱.  قندهار (Qandahar) به مرکزيت «قندهار»
    ۲۲.  کابل (kabul) به مرکزيت «کابل»
    ۲۳.  کاپيسا (kapisa( به مرکزيت «محمودراقي»
    ۲۴.  کنر (Konar) به مرکزيت «اسد آباد»
    ۲۵.  لغمان (Loghman) به مرکزيت مهترلام
    ۲۶.  لوگر (Lowgar) به مرکزيت «برهکي»
    ۲۷.  ننگرهار (Nangarhar) به مرکزيت «جلال آباد»
    ۲۸.  نيمروز (Nimruz) به مرکزيت «زرنج»
    ۲۹.  وردک (Vardak) به مرکزيت «ميدان شهر»
    ۳۰.  هرات (Harat) به مرکزيت «هرات»
    ۳۱.  هلمند (Helmand) به مرکزيت «لشگرگاه»
    ۳۲.  پنچشير (panjshir  ) به مرکزيت« پنجشير »
    ۳۳.   دايکندي ( daykandy  ) به مرکزيت دايکندي
    ۳۴.  سرپل ( sarpol ) به مرکزيت سرپل
    ب)نيروهاي نظامي
    با توجه به اينکه جنگ داخلي در افغانستان پايان نيافته و نيروهاي واكنش سريع ناتو (ايالات متحده امريكا و انگلستان) در بخش هايي از كشور با بقاياي گروه طالبان و سازمان تروريستي القاعده مبارزه مي كنند، براساس قوانين موجود، تمام نيروهاي مسلح زير نظر «وزارت دفاع ملي» بوده و سران قبايل و نيز برخي احزاب و حتي واليان نيز ارتش ويژه و مخصوص به خود دارند از جمله ژنرال دوستم ، ژنرال عطا ، ژنرال ملک و ساير فرماندهان محلي  .
    نيروهاي مسلح حداکثر تا ۷۰۰۰۰ نفر در ابتدا پيش بيني شده بود اما با توجه به افزايش نا آرامي ها در افغانستان و تحولات انجام شده ژنرال وردک وزير دفاع خواهان گسترش آن تا ۲۰۰۰۰۰ نفر گرديده است و سربازان از ميان مردان ۱۵ تا ۴۰ ساله انتخاب مي شوند. اين نيرو ها در ارتش در قسمت نيروي زميني فعاليت دارند و نيروي هوايي افغانستان منحل گرديده است و قرار است  تحت رهبري آمريکا با با هواپيما هاي غربي باز سازي گردد. خدمت سربازي دلخواه است و داوطلبان از اردوي ملي جهت خدمت به وزارت دفاع حقوق دريافت مي كنند  (۱۰).
    پايگاه هاي مهم نيروي نظامي هوايي عبارتند از :
    قندوز ۲- شنيدند ۳- بگر ام ۴- مزار شريف ۵- هرات ۶- غزنين غزني ۷- قندهار ۸- جلال آباد
    اين پايگاه ها در اختيار نيروهاي ائتلاف و ناتو و آمريکا هستند . پس از فروپاشي حكومت طالبان، مطابق توافق نامه در هريک از امور مربوط به امنيتي ونظامي کشور هاي زير مسئوليت دارند .(۱۱)
    ايا لات متحده امريکا :   اردوي ملي افغانستان
    ژاپن :   پروسه حرفه اي سازي و ادغام مجدد
    جرمني :  پليس ملي
    ا نگلستان :  مبا رزه با مواد مخدره
    ا يتاليا :  امور قضائيه
    ژنرال عبدالرحيم وردک، وزير دفاع افغانستان مي گويد نيروهاي ارتش اين کشور خلاف آنچه قبلا پيش بيني شده بود، به جاي هفتاد هزار، به دوصد هزار نفر نياز دارد.
    آقاي وردک در بازگشت از اجلاس کشورهاي عضو ناتو در بروکسل، در يک کنفرانس خبري در کابل گفت که شرايط موجود در افغانستان تقاضا مي کند سربازان ارتش اين کشور افزايش يابد.
    او گفت: “طرح نيروي هفتاد هزار نفري براي ارتش افغانستان بدون در نظر داشت نيازها و چالش هاي امنيتي در اين کشور آماده شده بود ولي حالا با بررسي شرايط موجود، تصميم بر اين است که نيروهاي ارتش افغانستان تا دو صد هزار نفر افزايش يابد.”
    وزير دفاع افغانستان گفت براي عملي کردن اين برنامه، در کنار جذب داوطلبانه، برنامه هاي سوق اجباري جوانان به ارتش نيز اجرا خواهد شد ولي او در مورد تعيين زمان مشخصي براي اجراي اين طرح جزيياتي ارايه نکرد.
    ‘اسلحه مدرن’
    ژنرال وردک، وزير دفاع افغانستان همچنين اعلام کرد که ناتو در اجلاس اخير در بروکسل، به درخواست افغانستان مبني بر تجهيز نيروهاي افغان به اسلحه مدرن، جواب مثبت داده است.
    آقاي وردک، يکي از دلايل ناتواني نيروهاي ارتش و پليس ملي افغانستان را نبود اسلحه مدرن و تجهيزات نظامي کار آمد در اختيار آنها خواند.
    او گفت: “نيروهاي افغان اسلحه کهنه و ناکار آمد در اختيار دارند و اين موضوع روحيه سربازان را در مبارزه با شورشيان تضعيف کرده است.”
    وزير دفاع افغانستان گفت که سران ناتو از اين درخواست استقبال کرده و وعده داده اند که تجهيزات جديد نظامي را ظرف دو تا سه ماه آينده در اختيار نيروهاي افغان قرار دهند.
    توافقنامه استراتژيک
    ژنرال وردک تاکيد کرد که ارتش افغانستان بايد پس از پايان ماموريت نيروهاي ناتو که در کنفرانس لندن، مدت اين ماموريت پنج سال در نظر گرفته شده، توانايي دفاع مستقلانه از افغانستان را پيدا کنند؛ هرچند او گفت احتمال دارد ماموريت نيروهاي ناتو در افغانستان نيز بيش از پنج سال تمديد شود.
    آقاي وردک گفت بزودي افغانستان توافق نامه استراتژيک دراز مدت را با پيمان آتلانتيک شمالي ناتو امضا خواهد کرد.
    در اجلاس کشورهاي عضو ناتو در بروکسل، افغانستان يگانه کشوري بود که بدون داشتن عضويت پيمان ناتو، براي نخستين بار در اين اجلاس شرکت کرد.
    وزير دفاع افغانستان گفت در اجلاس سران ناتو موضوع امنيت و استقرار ثبات در اين کشور، در محور بحث ها قرار داشته است.
    پ) ساختار سياسي  :
    قوه مجريه
    ساختار افغانستان سياسي افغانستان رياست جمهوري است (۱۲) .
    بالاترين مقام سياسي در افغانستان رييس جهمور است که با راي مستقيم مردم به همراه معاون اول و دوم خود براي يک دوره ۵ ساله اتنخاب مي شود . رئيس جمهور نظر به ماده ٦١ قانون اساسى وقانون انتخابات، با کسب اکثريت بيش از پنجاه  درصد آراي رأي دهنده گان انتخاب ميگردد. هرگاه در دور اول هيچ يک از کانديدان نتواند اکثريت بيش از پنجاه في صد آرأ را به دست آورد، انتخابات براي دور دوم در ظرف دو هفته از تاريخ اعلام نتايج انتخابات برگزار مي گردد و در اين دور تنها دو نفر از کانديداني که بيشترين آرأ را در دور اول به دست آورده اند، شرکت مي نمايند.  در دور دوم انتخابات، کانديدي که اکثريت آرأ را کسب کند، رئيس جمهور شناخته مي شود.
    قسميکه در ماده ٦٤ قانون اساسى جمهوري اسلامي تصريح گرديده، رئيس جمهور داراي صلاحيتها و وظايف ذيل مي باشد:
    ·                 مراقبت از اجراي قانون اساسي؛
    ·                 تعيين خطوط اساسي سياست کشور به تصويب شوراي ملي؛
    ·                 قيادت اعلاي قواي مسلح افغانستان؛
    ·                 افتتاح اجلاس شوراي ملي ولويه جرگه؛
    ·                 تعيين وزرا، لوي سارنوال
    ·                  رئيس بانک مرکزي
    ·                  رئيس امنيت ملي
    ·                  رئيس واعضاي ستره محکمه به تأييد ولسي جرگه
    ·                 توشيح قوانين و فرامين تقنيني
    ·                 انتخاب ۳/۱ افراد مجلس  سنا
    ·                 اعلام جنگ و يا صلح دعوت
    ·                 تشکيل لويي جرگه و انتخاب نفرات انتصابي آن
    ·                  انتخاب افراد کمسيون مستقل انتخابات و…
    وظايف معاونت هاي رئيس جمهور
    وظايف اين دو معاون بذل مساعدت به رئيس جمهور دراجراي وظايف شان ميباشد. معاون اول همچنان وظايف رئيس جمهور را در صورت استعفأ، فوت ويا مؤاخذه وى پيش ميبرد. در چنين حالات، درظرف سه ماه انتخابات جديد برگزار خواهد شد وهر دو معاونين رياست جمهوري ميتوانند خود را کانديد رياست جمهوري نمايند.
    رئيس جمهور موقت نمي تواند :
    در قانون اساسي تعديل وارد نمايد
    هيچ وزير را برطرف نمايد
    به آراي عمومي (رفراندم) متوسل گردد
    قوه مقننه
    قوه مقننه افغانستان يا شوراي ملي داراي ۳۵۱ نماينده است و بصورت دومجلس شوراي نمايندگان(ولسي جرگه)  و مجلس سنا( مشرانو جرگه )  اداره مي گردد .
    اعضاي پارلمان با راي مستقيم مردم و براي يک دوره ۴ ساله انتخاب مي گردند . تعداد نفرات پارلمان  ۲۴۹ نفر مي باشد . اين پارلمان به نام شوراي نمايندگان (ولسي جرگه) معروف است . مجلس سنا ( مشرانو جرگه ) ۱۰۲ نفر عضو دارد که ۳/۱ انرا رييس جمهور منسوب مي کند و ۳/۲ آنرا از طريق شوراهاي ايالتي  به مجلس سنا راه مي يابند .
    در حال حاضر به دليل مشخص نبودن مرز بندي دقيق ميان بخش ها و عدم انجام انتخابات در بخش ها افراد مربوط به شوراهاي ولسوالي از ميان  افراد شوراهاي ولايتي انتخاب شده اند .
    شوراي ملي داراي اختيارات ذيل است :
    ۱. تصويب، تعديل يا لغو قوانين و يا فرامين تقنيني ،
    ۲. تصويب پروگرامهاى انکشافي اجتماعي ، فرهنگي ، اقتصادى و تکنولوژيکي ،
    ۳.تصويب بودجه دولتي و اجازه اخذ يا اعطاى قرضه،
    ۴.ايجاد واحدهاى ادارى ، تعديل و يا الغاى آن ،
    ۵.تصديق معاهدات و ميثاقهاى بين المللي يا فسح الحاق افغانستان به آن ،
    ۶.ساير صلاحيتهاى مندرج اين قانون اساسي(۱۳)
    و  قانون  اساسي صلاحيت هاي  انحصاري پارلمان(ولسي جرگه) را جدا از مجلس سنا مشخص نموده است:
    ولسي جرگه (پارلمان ) داراى صلاحيتهاى اختصاصي ذيل مي باشد
    ۱. اتخاذ تصميم در مورد استيضاح از هر يک از وزرا مطابق به حکم ماده نود و دوم اين قانون اساسي،
    ۲.  اتخاذ تصميم راجع به پروگرامهاى انکشافي و بودجه دولتي ،
    تاييد يا رد مقرريها (انتصابها) مطابق به احکام اين قانون اساسي (۱۴)
    قوه قضائيه
    قوه قضاييه رکن مستقل دولت جمهورى اسلامي افغانستان مي باشد. قوه قضائيه مرکب است از يک سترمحکمه ، محاکم استيناف و محاکم ابتداييه که تشکيلات و صلاحيت آنها توسط قانون تنظيم مي گردد. ستره محکمه به حيث عاليترين ارگان قضايي در راس قوه قضاييه افغانستان قرار دارد.
    اعضاي (ديوان عالي )
    سترمحکمه مرکب است از۹ عضو که از طرف رييس جمهور با تاييد ولسي جرگه تعيين مي گردند..بررسي مطابقت قوانين ، فرامين تقنيني ، معاهدات بين الدول و ميثاق هاى بين المللي با قانون اساسي و تفسير آنها بر اساس تقاضاى حکومت و يا محاکم ،مطابق به احکام قانون از صلاحيت سترمحکمه مي باشد.
     


    در تاريخ : يكشنبه 26 خرداد 1387 ساعت 16:02:20     
    'شرکت های وارد کننده مواد بی کیفیت غذایی به سارنوالی معرفی می شوند'نجیب نصیح- کابلدوشنبه ٣١ سرطان ١٣٩٢ ساعت ... ادامه
    دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۴ آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۱ نوشته شده توسط Shakeela Ahbrimkhil بازرس ... ادامه
    قرار است نمایشگاه بین المللی سه روزه از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان و انجمن صنعتکاران و بازرگانان افغان-ترک، در ... ادامه
        ورود به سايت
    نام کاربري   :  
    کلمه عبور   :  
    ثبت نام در سايت
        مقالات
    » گذري بر مندوي ( بازار ) شهر كابل ...
    » نگاهي به چالش هاي روابط ...
    » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
    » نقش انتظامی دولت در اقتصاد بازار
    » پولشویی و اثرات زیانبار آن بر ...
    » همسانگرائی اقتصادی و کثرتگرائی ...
    » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
    » ثبات و توسعه، سیاست ایران در ...
    » پولشویی و اثرات زیانبار آن در ...
    » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
    » اقتصاد جهانی و صندوق بين المللی ...
    » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
    » رشد اقتصادی
    » 5 هزار قلم تجارتی افغان از ...
    » ۶۰ ‬درصد بودجه افغانستان در ...
    » قرار داد اعمار ۳۰ مکتب در ولایت ...
    » ايجاد انگيزه در كاركنان
    » چرا موفق و پولدار نمی شویم
    » استخراج ‘غیرقانونی’ معادن در ...
    » جريان سرمايه گذاري خارجي در ...
    » چگونه مانند یک سرمایه‌گذار فکر ...
    » بخش خصوصی حامی دولت در الحاق به ...
    » آشنايي با جغرافياي كشور ...
    » هیأت رئیسه کمیته ایرانی اتاق ...
    » به زودی زمانی خواهد رسید که ...
        آخرين اخبار
    » نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان ...
    » توافقنامه ترانزیتی میان ...
    » .نخستین آزمایشگاه مواد غذایی در ...
    » .افزایش ۵۰ درصدی در میزان تولید ...
    » 'ایران و تاجیکستان به رفع ...
    » صدور برق ایران به افغانستان ...
    » نمایشگاه مشترک ایران و ...
    » بی توجهی به سرک ها، شاهرگهای ...
    » ازدواج پر خرج با وام و قرض در ...
    » استخراج نفت از ذخایر شمال ...
    » تاجران افغان در بندر چابهار ...
    » آغاز کار شبکه برق سرپل
    » اعتصاب کاری شرکت های حمل و نقل ...
    » ناامنی و اعتصاب رانندگان در هرات
    » کنترل بازار مواد نفتی از سوی ...
    » افزایش 27 درصدی عواید گمرک هرات
    » انتقال گاز از حیرتان به کابل
    » افزایش حاصلات زعفران در هرات
    » توزیع گاز از سوی وزارت تجارت
    » اتاقهای تجارت: وزارت تجارت ...
    » عدم شفافیت در 80 درصد پروژه ها
    » کاهش طمع سود در صادرات سوخت/ ...
    » افتتاح راه آهن حیرتان به مزار ...
    » افزایش قیمت ها، در آستانه ی عید
    » صادرات ۲۰ هزار تن كالا از ایران ...
    » حاجی نادرشاه: «افغانستان به ...
    » در اوایل سپتمبر ملاقات روسای ...
    » آمادگی "گازپروم" برای ...
    » احداث پل دوم رودخانه مرزي ايران ...
    » هيات تجاري افغانستان از شهر ...
     
      عضويت در خبر نامه
                    Set as HomePage Add to Favorites Copyright © 2006   b2b marketing   © All Rights Reserved .       Powered & Desigend By Arveen Tazh Afarin