» جستجو در سايت :     اخبار سايت     محصولات     مقالات
 • روش استفاده از سايت
 • قوانين استفاده از سايت
 • عضويت در سايت
 •   IraqiMarketing.com
    AfghanMarketing.com
    rutrade.com
    parsbazar.com
 • يكشنبه 5 خرداد 1398
 • Sunday 26 May 2019
 • بازاريابي و همکاري
 • فرم درخواست اطلاعات
 • سايتهاي ديگر
 • نقشه سايت
 • بنر هاي تبليغاتي
 • سبد خريد شما
 •     بنر هاي تبليغاتي
   

   
      آخرين محصولات
  » خبرگزاری صدای افغان - آوا
  » polycarbonate sheet
  » فروش انواع چرخ گوشت صنعتی
  » انواع تجهیزات و لوازم ، قطعات و ...
  » ice cream counter
  » درخواست همکاری شرکت روسی تولید ...
  » ملات آماده پارس
  » seafood display counter
  » confectionery display cases
  » زعفران
  » انواع روفرشی
  » اندرونه حلال خوراکی مرغ
  » مرغ منجمد کارتنی 01
  » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
  » قند مایع خرما(شهدخرما-شیره خرما)
  » رب صادراتی
  » ایزوگام
  » صنایع اتوماسیون سخنور
  » ارد ستاره
  » اعطاي نمايندگي محصولات لبني
  » فروش سيمان زير قيمت بازار
  » گیلسونایت(قیر طبیعی)Gilsonite , natural ...
  » فروش ماشین آلات صنایع غذایی
  » sunflower oil
  » سنگ یکپارچه
  » نایلون
  » Titanium and Titanium alloy Bar
  » فولاد
  » انواع لوله های مانیسمان و انواع ...
  » اعلام مشخصات و قیمت آرد گندم
  » برق اضطراری Ups
  » آب معدنی
  » تندیس تبلیغاتی
  » اعلام مشخصات و قیمت گازوئيل
  » اعلام مشخصات و قیمت سيمان
  » اعلام مشخصات و قیمت گندم
  » اعلام مشخصات و قیمت آرد
  » انواع ماشين آلات صنعتي
  » شركت فني مهندسي (توان طرح شمال)
  » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
  » فروش نقدی دستمال کاغذی فرات
  » لوله پلی اتیلن واتصالات pvc
  » Domestic refrigerator and freezer
  » tractor
  » آرد و گندم از هر کلاس
  » درخت خرما
  » ES 890
  » ES30AB
  » ES30A
  » ES30
  » esf23
  » esf22
  » ES23AB
  » ES23A
  » ES23
  » ES41AB
  » Es41B
  » 1
  » ES 555
  » ES 777
  » ES 666
  » ES 420
  » ES 445
  » ES 440
  » ES 410
  آمار سايت
 • تعداد محصولات : 330 محصول
 • تعداد اعضاء : 537 عضو
 • تعداد مقالات : 42 مقاله
 •     آمار بازديد ها
    بازديد کل : 622516 نفر
    بازديد امروز : 55 نفر

    بازديد ديروز : 142 نفر

    آنلاين : 7 نفر

  بی توجهی به سرک ها، شاهرگهای حیاتی کشور   

  در دنیای امروز ارتباطات نقش اول را در توسعه و رشد کشورها بازی می کند، در این میان راهها چه در گذشته و چه در دنیای امروز به عنوان مهمترین حلقه وصل انسانهای روی زمین به یک دیگر بوده است. میزان و شاخص توسعه یافتگی کشورها امروز در حمل و نقل و ارتباط مورد ارزیابی قرار می گیرد. کشوری که از بهترین جاده و سرک های توسعه یافته برخور دار بود از حمل و نقل پیشرفته هم برخور دار هستند و در نتیجه کشوری پیش رفته ای است که با دنیای خارج ارتباط دارد.

  امروز راه آهن پیش رفته و اتوبان حرف اصلی را در توسعه یافتگی کشورها می زند، اگر به نقشه جغرافیایی اقتصادی کشورهای توجه شود راهها نقش اساسی را در آن بازی می کند و مشخص می کند که کدام کشورها از شاهراههای اصلی و توسعه یافته برخور دار است و چند هزار کلیومتر اتوبان و بزرگ راه دارد. هدف از این مقدمه چینی این بود که این سئوال باید مطرح گردد که سهم افغانستان در ده سال گذشته در زمینه راه سازی و توسعه حمل و نقل چه بوده است؟

  ده سالی که جامعه جهانی در کشورما حضور داشت و با شعار ساختن افغانستان به کشورما آمده بود، اکنون موعد رفتن آنان از افغانستان نزدیک شده است، کشورما چه دستآوردهایی را در زمینه توسعه راهها بدست آورده است؟
  وزارت فواید عامه افغانستان در همان سال های اول نقشه طولانی را که در واقع محصول طرح های دولت ها و حکومت های گذشته بود که در گذر حوادث زمان همچنان اجرا نشده باقی مانده بود، ارایه داد، مهم ترین طرحی که این وزارت برای بازسازی و توسعه راهها ارایه داد، طرح سرک حلقوی و به دنبال آن ساخت سرک هایی فرعی در داخل کشور بود تا همه مناطق افغانستان را با یک دیگر وصل نمایند و در سایه سرک های حلقوی با جهان خارج وصل گردد. این طرح تنها در مورد سرک بود و طرح هایی را برای تسعه راه آهن نیز ارایه داده بود.

  سرک حلقوی افغانستان پروژهای است به طول حدود 3360 کیلومتر که چهارده ولایت افغانستان را به هم وصل می کند. از کابل شروع شده پس از گذشتن از ولایت های پروان، بغلان، سمنگان، بلخ، شبرغان، میمنه، بادغیس، هرات، فراه، هلمند، قندهار، غزنی ومیدان وردک به طور حلقوی دوباره به کابل می رسد. سرک حلقوی از طرح های بسیار قدیم در افغانستان بود که باید دهها سال پیش ساخته می شد اما براثر حوادث و رویدادهای خونین افغانستان این طرح همچنان ناتکمیل ماند و بخشی از آن که ساخته شد در مسیر تندباد حوادث خونین افغانستان ویران گردید و بازسازی نشد.

  مثلا بخش هایی از سرک حلقوی مثل سرک کابل-شبرغان از سال 1342 با همکاری شوروی سوسیالیستی سابق و شاهراه کابل-قندهار-هرات در سال 1336۱۳۳۶ با همکاری متخصصین امریکا آغاز گردید. کار هر دو جاده تحت اداره وزارت فوائد عامه و ارتش افغانستان انجام می گرفت. به علت همواری اراضی کابل الی هرات بجز بخش‏هایی از ولایت وردک کار اعمار جاده به سرعت پیش رفت، اما ادامه سرک مزارشریف هرات از ولایت های فاریاب و بادغیس به دلیل کوهستانی بودن و تحولات خونبار افغانستان متوقف ماند.

  بعد از استقرار نظام دموکراتیک در کشور اولین برنامه ای روی دست گرفت بازسازی و توسعه سرک های حلقوی کشور بود، بازسازی سرک های کابل- قندهار- هرات به سرعت صورت گرفت، اما سخت سرک مزار شریف – هرات از ولایت بادغیس در طول ده سال گدشته به نتیجه ای نرسیده است و مسایل امنیتی و سیاسی سبب گردیده است تا این سرک به طول 231 کیلومتر همچنان متوقف باقی بماند.

  سرک های حلقوی افغانستان که کشور را در حصار خود می کشد دارای 9 شاخه سرحدی می باشد که این سرشاخه ها افغانستان را با کشورهای همسایه وصل می کند که در طول ده سال گذشته فقط تعدادی از این سرک ها ساخته شده و برخی دیگراز سرک ها به دلیل تبعیض و ادامه سیاست های گذشته همچنان متوقف است و یا نیمه کاره باقی مانده و از رشد و پیشرفت برخور دار نیست.

  باتوجه به اهمیت حیاتی که توسعه راهها در افغانستان دارد، ساخت این پروژه ها درآمدهای هنگفتی دارد و درواقع بخش عمده کمک های خارجی در افغانستان صرف ساخت راهها در کشور می گردد و به همین دلیل طرح های جاده سازی یکی از مکانهایی است که مافیای فساد و رشوت در آن به شدت تلاش کرده و فعال است و یکی از عوامل مهم عقب ماندن طرح های توسعوی سرک سازی فعالیت مافیایی فساد در درون این طرح ها است و به همین دلیل برخی گفته اند که رگ های حیاتی {راهها} افغانستان در چنگال اختلاس و رشوت است.

  دراین که بی عدالتی در مورد اجرای این طرح ها صورت گرفته و سیاست های تبعیض آمیز گذشته ادامه پیدا کرده؛ سخنی نیست، آنچه که در این جا به عنوان یک چالش در سراسر افغانستان مطرح است این است که اگر حکومت طرح های توسعوی سرک سازی را در مناطق دلخواه خود انتقال داده است بازهم این طرح ها ره بجایی نبرده و سودی عاید نگردیده است. مثلا در ولایت پکتیکاطرح های جاده سازی روی دست گرفته شد تا مردم به طالبان نپیوندند، جاده میرزکی در این ولایت مانند دیگر پروژه های بازسازی که برای دور ساختن مردم از پیوستن به گروه طالبان اجرا می شوند، قربانی رشوت و شرکت های ساختمانی سودجو شده است.

  قبلا در سال گذشته گزارشی منتشر گردید که گروه طالبان در جنوب از طرح های بازسازی ده درصد سود می برند. گفته می شود هم چنین شرکت های بزرگ پروژه هایی را که از تمویل کنندگان خارجی می گیرند، با بهای کمتر به شرکت های داخلی و محلی واگذار می کنند. ادعا شده است که احداث جاده میرزکی به ارزش 7 میلیون دالر به شرکت 'هفت ستاره' داده شد، اما آن شرکت قرارداد را به یک شرکت محلی دیگر به بهای 6 میلیون دالر فروخت.

  هم چنین ادعا شده است که در همین ولایت قرارداد دیگری به ارزش 126 میلیون دالر که سه سال پیش به یک شرکت که مقر آن در هند است، سپرده شد؛ اما قرارداد به بهای 84 میلیون دالر به یک شرکت افغان فروخته شد و جاده هنوز ناتمام است
  و در این بازی طالبان هم برای خود سهمی دارد و در نتیجه این مبلغ چنان در دستان مافیا دست بدست گردید که دیگر مبلغی باقی نماند تا این پروژه تکمیل گردد.

  در نتیجه براساس برآوردی که شده است در طول ده سال گذشته ازهزاران کیلومتر از جاده های افغانستان که ساخته شده است بلافاصله پس از ساخت، به دلیل کیفیت پایین خراب شده است. مقامات افغانستان می گویند که 6700 کیلومتر جاده در سراسر افغانستان اسفالت شد، اما 4000 کیلومتر آن بلافاصله به دلیل کیفیت پایین خراب شده است.

  یکی از این سرک های قیر ریزی شده که سال گذشته به بهره برداری سپرده شده بود و امسال تخریب شده است، سرک «شش پل» تا «دوآب بروله» در ولسوالی شیبر است.این سرک در امتداد درۀ شکاری تا «دوآب بروله» حدود ده کیلومتر طول دارد که سال گذشته توسط شرکت راه سازی کابل گروپ ساخته شد. سهمی که پس از صدها سال محرومیت و در طول ده سال بازسازی نصیب بامیان گردید، اما سال تمام نشده این سرک ویران شده است.

  به هرحال مافیای فساد بسیار رندانه عمل می کند و شاهرگ های حیاتی و اقتصادی افغانستان را هدف قرار می دهد و با این وضعیت مسیر توسعه و پیشرفت بکجا خواهد رسید سئوالی است که ده سال گذشته پاسخ آن را داده نتوانسته است و در ده سال آینده برای این سئوال پاسخی خواهد داشت معلوم نیست.

  به نقل از روزنامه افغانستان

     در تاريخ : شنبه 13 خرداد 1391 ساعت 2:36:09   
  'شرکت های وارد کننده مواد بی کیفیت غذایی به سارنوالی معرفی می شوند'نجیب نصیح- کابلدوشنبه ٣١ سرطان ١٣٩٢ ساعت ... ادامه
  دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۴ آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۱ نوشته شده توسط Shakeela Ahbrimkhil بازرس ... ادامه
  قرار است نمایشگاه بین المللی سه روزه از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان و انجمن صنعتکاران و بازرگانان افغان-ترک، در ... ادامه
      ورود به سايت
  نام کاربري   :  
  کلمه عبور   :  
  ثبت نام در سايت
      مقالات
  » گذري بر مندوي ( بازار ) شهر كابل ...
  » نگاهي به چالش هاي روابط ...
  » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
  » نقش انتظامی دولت در اقتصاد بازار
  » پولشویی و اثرات زیانبار آن بر ...
  » همسانگرائی اقتصادی و کثرتگرائی ...
  » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
  » ثبات و توسعه، سیاست ایران در ...
  » پولشویی و اثرات زیانبار آن در ...
  » تبصره کوتاه پیرامون مجمع ...
  » اقتصاد جهانی و صندوق بين المللی ...
  » افغانستان در مرحله گذار از نظام ...
  » رشد اقتصادی
  » 5 هزار قلم تجارتی افغان از ...
  » ۶۰ ‬درصد بودجه افغانستان در ...
  » قرار داد اعمار ۳۰ مکتب در ولایت ...
  » ايجاد انگيزه در كاركنان
  » چرا موفق و پولدار نمی شویم
  » استخراج ‘غیرقانونی’ معادن در ...
  » جريان سرمايه گذاري خارجي در ...
  » چگونه مانند یک سرمایه‌گذار فکر ...
  » بخش خصوصی حامی دولت در الحاق به ...
  » آشنايي با جغرافياي كشور ...
  » هیأت رئیسه کمیته ایرانی اتاق ...
  » به زودی زمانی خواهد رسید که ...
      آخرين اخبار
  » نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان ...
  » توافقنامه ترانزیتی میان ...
  » .نخستین آزمایشگاه مواد غذایی در ...
  » .افزایش ۵۰ درصدی در میزان تولید ...
  » 'ایران و تاجیکستان به رفع ...
  » صدور برق ایران به افغانستان ...
  » نمایشگاه مشترک ایران و ...
  » بی توجهی به سرک ها، شاهرگهای ...
  » ازدواج پر خرج با وام و قرض در ...
  » استخراج نفت از ذخایر شمال ...
  » تاجران افغان در بندر چابهار ...
  » آغاز کار شبکه برق سرپل
  » اعتصاب کاری شرکت های حمل و نقل ...
  » ناامنی و اعتصاب رانندگان در هرات
  » کنترل بازار مواد نفتی از سوی ...
  » افزایش 27 درصدی عواید گمرک هرات
  » انتقال گاز از حیرتان به کابل
  » افزایش حاصلات زعفران در هرات
  » توزیع گاز از سوی وزارت تجارت
  » اتاقهای تجارت: وزارت تجارت ...
  » عدم شفافیت در 80 درصد پروژه ها
  » کاهش طمع سود در صادرات سوخت/ ...
  » افتتاح راه آهن حیرتان به مزار ...
  » افزایش قیمت ها، در آستانه ی عید
  » صادرات ۲۰ هزار تن كالا از ایران ...
  » حاجی نادرشاه: «افغانستان به ...
  » در اوایل سپتمبر ملاقات روسای ...
  » آمادگی "گازپروم" برای ...
  » احداث پل دوم رودخانه مرزي ايران ...
  » هيات تجاري افغانستان از شهر ...
   
    عضويت در خبر نامه
                  Set as HomePage Add to Favorites Copyright © 2006   b2b marketing   © All Rights Reserved .       Powered & Desigend By Arveen Tazh Afarin